Muzyka – kategorie muzyczne: Hard rock

Do popularnych od dawien dawna rodzajów muzycznych, jakie warto są szczególnego wyróżnienia należy zaliczyć przede wszystkim ciężką odmianę rocka czyli hard rock. Jest to muzyka, która zrodziła się kilkadziesiąt lat temu. Prawdopodobnie dominuje ona na rynku muzycznych od przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego stulecia. Korzenie tego nurtu muzycznego wiążą się stricte z bluesem oraz rock and rollem. Jest to muzyka, w jakiej zasłynął zwłaszcza Jimie Hendrix – symbol hard rocka oraz zespól Led Zeppeling czy Deep Purple.

Kolejna kwestia to rodzaj instrumentów, jakie są tam charakterystyczne. Nie byłoby hard rocku bez klasycznych, ostrych i bardzo wyrazistych brzmień gitar elektrycznych. Jest tu sporo także uderzeń w perkusję oraz gry na gitarze basowej. Dodatkowo pojawia się brzmienie w zakresie rymów agresywnych, dość mocnych i surowych. Jest tu przede wszystkim bardzo ważny przekaz całego utworu, jaki odbywa się nie tylko za pośrednictwem danych treści przekazywanych przez wokalistę czy wokalistkę, co przez cało brzmienie utworu, jego muzykę. W tym stylu dominuje zwłaszcza duża dynamika. Jest także zwiększone tempo grania.

Ogólnie wiele wspólnego hard rock ma też z rock and rollem, z form rockiem czy nawet z bluesem. Jednym z pierwszych zespołów, który zapoczątkował ten nurt muzyczny był właśnie wspomniany wyżej team muzyków – gitarzystów heavy metalowych typu Led Zepppelin. Warto wiedzieć, że Led Zeppelin, Deep Purple czy Black Sabath to są mistrzowie tego gatunku. Mają od dawien dawna rzeszę fanów w różnych kategoriach wiekowych, rozsianych po całym świecie i wszystkich kontynentach. W oparciu o charakteryzowany tu hard rock powstał także punk rock. Jest to muzyka, jaka wiąże się przede wszystkim z rockiem klasycznym, ale także wykluła się na podstawie hard rocka. Musimy wiedzieć, ze pierwsze punk rockowe zespoły zrodziły się w latach siedemdziesiątych, mniej więcej w ich połowie.

Jednym z charakterystycznych zespołów, jaki do tego znacząco się przyczynił był team bluesowy, zwany Judas Priest, jaki zapoczątkował erę punk rocka. Za Juda Priest podążali natomiast Sex Pistols, Blondie czy The Clash.

Autor: