Muzyka – kategorie muzyczne: House

Do charakterystycznych rodzajów brzmień, jakie można usłyszeć zwłaszcza na wielkich, hucznych imprezach czy też na dyskotekach zalicza się popularny gatunek jakim jest house. Muzyka ta zrodziła się dopiero w latach siedemdziesiątych minionego stulecia. Odznacza się elektronicznymi dźwiękami, jest pełna rozmaitych, ale głównie nowatorskich, innowacyjnych instrumentów muzycznych.windmar.com.pl Sporo jest tu dźwięków wychodzących spod konsolety Dj-a, a także dominują komputerowe obróbki, Niemniej jednak ten styl idealnie nadaje się na charakterystyczny trans muzyczny po paru kieliszkach alkoholu, kiedy chcemy się rozerwać, na imprezę, sylwestra czy nawet w ramach piątkowego odstresowania. Wraz z biegiem czasu, począwszy od tych lat siedemdziesiątych wspomniana muzyka house uległa znaczącym przeobrażeniom.

Na chwilę obecną jest to mocno wzbogacony gatunek, w którym łączą się wielorakie typy melodii ogólnie ujmowanych jako muzyka disco. Do tego warto wymienić także muzykę klubową, jako często występujące sformułowanie zastępcze za charakteryzowaną tu muzykę elektro. Jeżeli chodzi o sam styl tejże muzyki, to melodie w kategorii house bazują zwłaszcza na intensywnym, bardzo wyrazistym brzmieniu instrumentów klasycznych. Używało się tam jeszcze w tych wspomnianych latach siedemdziesiątych gitar, ostrych brzmień fortepianu czy pianina, skrzypiec itd.

Wszystko to, co stanowi podstawę muzyczną jest konstrukcja tradycyjną dla muzyki tej kategorii. Rzadziej niż w innych muzycznych gatunkach dominują tu z kolei charakterystyczne wstawki wokalne. Wręcz można śmiało stwierdzić, iż nie o nie tutaj chodzi, ale bazuje tenże gatunek muzyczny zwłaszcza na samym brzmieniu instrumentów. House to muzyka klubowa, jaka zasłynęła najpierw na terenie Ameryki. Została ona rozpropagowana bardzo silnie w Stanach Zjednoczonych w klubie Warenhouse, dlatego też nie dziwić powinien fakt, że to właśnie house stał się nazewnictwem tego gatunku muzycznego. Za prekursora muzyki house uważa się natomiast instrumentalistę Franka Knucklesa, który zaczął jako pierwszy miksować rozliczne dźwięki i tak tworzyć muzykę jaka jest dzisiaj tak bardzo popularna.

Muzyka – kategorie muzyczne: House

Akurat wspomniany powyżej Frank Knuckles bazował zwłaszcza na modyfikacjach wprowadzanych w obrębie czystego soulu, funku, underground discco. Przerabiał wszelkie ich brzmienia aż uzyskiwał zupełnie nowy nurt zwany dziś nurtem house. Ogólnie Dj lubią eksperymentować w tej kategorii muzycznej zwłaszcza z syntezatorami. To pozwala na kreowanie nietuzinkowych dźwięków, których nie dałoby rady stworzyć tradycyjnie, poprzez wzięcie jakiegoś pojedynczego instrumentu do ręki i rozpoczęcie na nim gry. Takie eksperymenty muzyków i DJów z wspomnianymi syntezatorami na trwałe wpisały się w styl muzyki house i dominują w niej po dzień dzisiejszy.

Jeszcze lata temu, za czasów Knucklesa pierwsze dźwięki house otrzymywano poprzez specyficzne, skrupulatne przeróbki taśm z magnetofonów szpulowych. Było to dużo bardziej żmudne, aby wyprodukować w tej formie nowe dźwięki, ale udawało się. Zwalniano tempo dźwięków miksowanych, gdzieniegdzie zwiększano itd. Z czasem ta muzyka zaczęła być coraz bardziej rozpowszechniona a co za tym idzie trafiała do telewizji oraz rozgłośni radiowych. W konsekwencji tego okazało się, że muzyka ta była dużo bardziej interesując niż to początkowo zakładano, a to skutkowało przede wszystkim uruchomieniem nawet zupełnie nowych rozgłośni radiowych czy też kanałów telewizyjnych, jakie były poświęcone stricte tylko muzyce house. W Ameryce ten gatunek muzyczny ma zdecydowanie największe rozpowszechnienie od dawien dawna i tak pozostało po dzień dzisiejszy.

Najbardziej dynamiczna muzyka ta okazała się być w latach osiemdziesiątych minionego wieku, kiedy to zaczęła sukcesywnie i prężnie wkraczać na teren starego kontynentu. Ogólnie można mówić już na dzień dzisiejszy o muzyce house w rozmaitych stylach czy też nie tylko na scenie występują DJ amerykańscy, co równie sławni są wykonawcy angielscy czy niemieccy oraz francuscy. Powoli zaczynają na rynek muzyczny trafiać także polscy wykonawcy. Dzisiejszy house jest też silnie wzbogacony poprzez wokale, jakie są typowe dla beat mieszanego. Pojawiają się też pewne elementy jungle basu a tak tworzy się garage.

Autor:
tanie ubezpieczenie auta