Marcin Luter urodził się w Eisleben (opodal Halle), w 1483 roku. Był synem górnika. Uczęszczał do szkół w Magdeburgu i w Eisenach, następnie studiował w Erfurcie, gdzie w 1505 roku otrzymał tytuł magistra. Podjął postanowienie ukończenia studiów prawniczych. Jednak zaskoczony pewnego dnia przez gwałtowną burzę postanowił, że jeśli się uratuje, zostanie mnichem.
Wstąpił do klasztoru augustianów w Erfurcie, święcenia uzyskał w 1507 roku. W latach 1510-1511 odbył podróż z posłaniem do Rzymu; następnie otrzymał nominację na przeora w Wittenberdze, gdzie w 1512 roku uzyskał tytuł doktora teologii. Komentując „List do Rzymian św. Pawła” (1515-1516) odkrył w nim prawdy, które stały się wykładnią protestantyzmu, a mianowicie, usprawiedliwienie przez wiarę. Sprzeciwiając się sprzedawaniu odpustów, zredagował i 31 października 1517 roku przybił na drzwiach kaplicy zamkowej w Wittenberdze 95 tez. Wezwany przez legata papieskiego kardynała Kajetana do stawienia się w Augsburgu, odmówił wyrzeczenia się swych poglądów.
Wydana w 1520 roku bulla papieska „Exsurge Domine” potępiała większość tez Lutra i wzywała go do ich odrzucenia pod groźbą ekskomuniki. Otwarty na początku 1521 roku sejm w Wormacji skazał go w końcu na banicję z cesarstwa (edykt wormacki). W owym okresie Luter napisał swoje najważniejsze dzieła polemiczne: „O papiestwie w Rzymie”, „O niewoli Babilońskiej Kościoła”, apel „Do chrześcijańskiej szlachty narodu niemieckiego”, „O wolności chrześcijańskiej”. W odosobnieniu na zamku w Wartburgu napisał traktat „O ślubach zakonnych” i rozpoczął tłumaczenie na niemiecki „Pisma Świętego”.
Po powrocie w 1522 roku do Wittenbergii był świadkiem szybkiego rozprzestrzeniania się swoich idei, jednakże potępił wojnę chłopską, publikując w 1525 roku „Wezwanie do pokoju”. W tym samym roku poślubił Katharinę von Bora, byłą zakonnicę, z którą miał pięcioro dzieci. Wystąpił także przeciwko Erazmowi traktatem pod tytułem „O niewolnej woli”. W chwili gdy powstawał Kościół luterański napisał „Duży i Mały Katechizm”. Konfesja Augsburska, to jest Augsburskie wyznanie wiary („Confessio Augustana”, 1530 rok), powstało w warunkach wewnętrznych napięć politycznych, było dziełem Melanchtona.
Marcin Luter, człowiek o silnym kompleksie winy, a jednocześnie usilnie dążący do osiągnięcia świętości, zmarł w 1546 roku w Eisleben.
A jeśli oprócz historii interesują Cię także zabytki sakralne, koniecznie sprawdź najciekawsze miejsca Wałbrzycha, wchodząc na adres Walbrzych Info.