Katakumby to podziemne galerie, które przez kilka wieków służyły jako miejsca pochówku. Grzebanie w katakumbach pogańskich obywateli Rzymu, Żydów i wczesnych chrześcijan rozpoczęło się w II wieku i zostało zakończone dopiero w V wieku.
Słowo katakumba, oznaczające „obok kamieniołomu”, pochodzi stąd, że pierwsze wykopaliska, które miały służyć jako miejsce pochówku, prowadzono na obrzeżach Rzymu, obok miejsca, gdzie znajdował się kamieniołom.
Przyczyna powstania katakumb
Chrześcijanie nie zgadzali się z pogańskim zwyczajem kremowania ciał swoich zmarłych, więc aby rozwiązać problemy wynikające z braku miejsca i wysokich kosztów ziemi, postanowili stworzyć te ogromne podziemne cmentarze.
W katakumbach w Rzymie znajdują się niezliczone podziemne cmentarze tworzące labirynty o długości kilku kilometrów, wzdłuż których wykopano kilka rzędów prostokątnych labiryntów. Ciała zawinięte w prześcieradło umieszczano w niszach, które następnie zamykano marmurowymi nagrobkami, a częściej terakotą. Na wieczku wygrawerowano wówczas imię zmarłego, któremu towarzyszył chrześcijański symbol. Ówczesne prawo rzymskie zabraniało grzebania zmarłych wewnątrz miasta, dlatego wszystkie katakumby znajdowały się poza murami miasta. Te ustronne miejsca, ukryte pod ziemią, były doskonałym schronieniem, w którym chrześcijanie mogli grzebać swoich zmarłych. Katakumby można również zobaczyć na Kujawach. Przeczytasz o nich w tym artykule: https://www.ekujawy.pl/atrakcje-na-kujawach-5-nieoczywistych-z-pewnoscia-cie-zaskoczy
Koniec prześladowań
Wraz z podpisaniem Edyktu Mediolańskiego w 313 roku ustały prześladowania chrześcijan i mogli oni zacząć budować kościoły i nabywać ziemię bez obaw o konfiskatę. Mimo to do V wieku nadal wykorzystywali katakumby jako cmentarze.
Podczas najazdu barbarzyńców na Włochy w VIII wieku wiele katakumb było nieustannie plądrowanych, więc papieże kazali przenieść zachowane jeszcze relikwie do kościołów miejskich. Po przeniesieniu, część katakumb została całkowicie opuszczona i przez kilka wieków pozostawała zapomniana.
Katakumby w Rzymie
W Rzymie znajduje się ponad sześćdziesiąt katakumb składających się z setek kilometrów podziemnych cmentarzy, mieszczących tysiące grobowców. Tylko pięć z nich jest obecnie otwartych dla zwiedzających:
- Katakumby San Sebastiano
- Katakumby San Callisto
- Katakumby Priscilli
- Katakumby Domitilli
- Katakumby Świętej Agnieszki