Człowiek jest istotą ułomną, której popełnianie grzechów przychodzi z wyjątkową łatwością i swobodą. Na szczęście za każde wykroczenie przeciwko miłości Jezusa da się odpokutować. Przy czym inna będzie kara za grzechy lekkie (powszednie), a inna za grzechy ciężkie (śmiertelne).
Czym są grzechy lekkie?
Grzechy lekkie zwane inaczej powszednimi to wykroczenia przeciwko nauce Kościoła popełnione nieświadomie, w wyniku namowy innych osób lub popełnione pod wpływem silnego wzburzenia emocjonalnego. Grzechy lekkie jak sama nazwa wskazuje- nie oddalają nas od Boga aż tak bardzo.
Poza tym popełnienie ich nie oznacza, że nie można przystąpić do Komunii świętej. Odpokutowanie grzechów lekkich zwykle opiera się na szczerej Spowiedzi i odmówieniu modlitw, które zaleci nam kapłan. Grzechy lekkie nie wymagają też jakiejś wyjątkowo gorliwej pokuty. Zazwyczaj, aby je zmyć ze swojego sumienia- wystarczy jednostkowe uczestnictwo we mszy świętej.
Co nazywamy grzechami ciężkimi?
Grzechami ciężkimi (śmiertelnymi) nazywamy te czyny, które godzą nie tylko w dobre imię Boga czy Pana Jezusa, lecz są także nieodwracalne i nie da się ich w żaden sposób naprawić. By grzech został zakwalifikowany jako śmiertelny, musi on być popełniony w pełni świadomie i mieć znamiona celowego, zaplanowanego działania. Grzechy śmiertelne to takie, które definitywnie i nieodwracalnie zrywają naszą więź z Bogiem i tylko nasza szczera skrucha i żal po ich popełnieniu są w stanie uchronić nas od wiecznego potępienia, czyli otchłani piekielnej.
Co można zaliczyć do grzechów powszednich, a co do grzechów śmiertelnych?
Grzechem lekkim jest na przykład nieodmówienie modlitwy czy kłótnia z rodzeństwem, czy rodzicami. Innym przykładem grzechu powszechnego jest kłamstwo w dobrej wierze. Co prawda nie przestaje ono być wykroczeniem przeciwko miłości Boga, lecz dobre intencje jemu przyświecające łagodzą jego kaliber.
Grzechami śmiertelnymi jest na przykład zabójstwo drugiej osoby lub celowe pozbawienie jej zdrowia, majątku czy szczęścia rodzinnego. Również namawianie do takich rzeczy jak prostytucja, handel ludźmi czy eutanazja jest przestępstwem przeciwko nauce Kościoła.
Czy popełniając grzechy ciężkie, można uzyskać odpuszczenie win?
Grzech ciężki nie przekreśla możliwości powrotu na łono Kościoła. Niemniej, by go odpokutować- nie wystarczy zwykła modlitwa oraz przystąpienie do Spowiedzi. Grzechy ciężkie zmazuje się poprzez jakiś heroiczny i bezinteresowny uczynek. Przy czym dobre uczynki muszą być wielokrotnie powtarzane i robione nie na pokaz, by zadowolić innych, lecz dlatego, że wynikają one z potrzeby serca. Niektóre osoby decydują się np. na pielgrzymkę do Częstochowy, o której chociaż raz każdy z nas zapewne słyszał. O częstochowskich pielgrzymkach informacje znajdziemy na haloczestochowa.pl.
W pokucie za grzechy ciężkie nie chodzi o to, by wyrównywać dawne złe uczynki za pomocą pieniędzy. Chodzi bardziej o to, by mocno żałować za popełnione zbrodnie i robić wszystko, by się one nie powtórzyły. Odpokutowanie grzechów śmiertelnych łączy się przeważnie z długoletnim wysiłkiem, gdyż o wiele łatwiej jest dopuścić się zła niż je potem naprawić.